Slatinice 2022 – V. sraz automobilů Zbrojovka Brno.
_______________________________________________________

Náš klub - SKAM Olomouc se výrazně podílel na organizaci značkového srazu automobilů Z, jenž proběhl v sobotu 11. června 2022 v okolí Olomouce.
Tradice Z srazů byla založena v roce 1934 u příležitosti dubnového autosalonu na Výstavišti v Brně. Akci tehdy, stejně jako dnes pořádal Auto Z klub. Ve výsledku šlo zejména o přátelské setkání majitelů automobilů Zbrojovka Brno.
První oficielní sraz Zetek na Hané ovšem pořádal v roce 2001 náš klub SKAM Olomouc samostatně. Tehdy se na Hané potkalo sice jen sedm zetek, ale novodobá tradice byla zahájena! I když… další sraz byl v Drahanech až v roce 2015. To už se jich sjelo dvaadvacet, náš klub byl pořadatelsky také u toho! Byl to zatím rekordní počet. Následovalo Blansko v roce 2017 a v roce 2019 Svojšice na Šumavě.
Do Slatinic letos nakonec dorazilo zetek devatenáct. Kromě typu Z 6 (Hurvínek), byly zastoupeny všechny ostatní typy, tedy Z18, Z9, Z 4 (ve všech pěti sériích) a Z5 Express. Účastníci si užívali letní pohodovou atmosféru, ke které přispělo i nádherné prostředí Penzionu Majorka ve Slatinicích, kde měla akce důstojné zázemí. Nejvzdálenějším účastníkem byl i tentokrát Anton Gallé se Z4. II. série, jenž přijel ze slovenských Michalovců. Z pochopitelných důvodů přivezl vůz na vleku. Po ose do Slatinic ale přijela většina zetek, oba Expressy (ten vzdálenější z Brna), Z 4 II série z Litomyšle, nebo Z4 IV série z Velkých Losin, dvě zetky přijely z Kroměříže atd. Někteří tak k 80 km dlouhé společné projížďce se zastávkami na zámku v Čechách pod Kosířem, Klášterním Hradisku v Olomouci a Zámku ve Velkém Týnci přidali ještě další kilometry. Do cíle ve Slatinicích přijely všechny bez poruchy.

Na následujících fotografiích Jiřího Kohlíčka a Karla Manka je kompletní sestava zúčastněných vozů od Z 18 až po Z 5.


Za pořádající klub
Jiří Kohlíček
_______________________________________________________